12/22/2021

12/22/2021

Książkowy prezentownik 2021


Święta tuż tuż, a zapewne wielu z Was dopiero teraz zaczyna kompletować prezenty dla najbliższych. Podejrzewam, że dla niektórych książka będzie idealnym wyborem. Jaka to powinna być książka? Na pewno dopasowana! Sama nie jestem zwolenniczką dostawania książek (pisałam o tym tutaj, dwa lata temu), a jeśli już je dostaję, cieszą mnie te wyjątkowe i dopasowane. Przygotowałam więc dla Was zestawienie naprawdę dobrych książek, które świetnie nadają się na prezent. Patrząc na datę, wybrałam tegoroczne premiery, czyli książki, które łatwo będzie kupić w księgarni, wchodząc do niej z marszu. Oto moje propozycje na książkowy prezentownik last minute!


Powiew przeszłości, czyli książki z historią w tle

Dla fanów podróży, historii i jedzenia mam pozycję idealną, a jest to "Rosja od kuchni". To rewelacyjny przykład na to, że historia jest naprawdę ciekawa, trzeba tylko sprzedać ją od odpowiedniej strony. Autor przedstawia historię Rosji, opowiadając o wzlotach i upadkach wschodniej kuchni. Kolejnym przykładem świetnie pokazanej historii jest książka "Legendarne kradzieże". Historie największych kradzieży opatrzone są takim wydaniem, że długo zbierałam szczękę z podłogi. Naprawdę warto - dla małych i dużych czytelników!



Nierealna rzeczywistość, czyli reportaże

W tej kategorii mam dla Was trzy tytuły. Na pierwszy ogień idzie "Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz". To propozycja dla osób, które aktualnie zmagają się ze stratą. Jeśli kogoś interesuje tematyka śmierci lub branży pogrzebowej w Polsce, to pozycja idealna. Książka jest trudna, ale napisana ciepłym i przystępnym językiem. "Skazani. Historie skrzywdzonych przez system" to mocny reportaż o kilku sprawach osób, które system skrzywdził niesłusznym wyrokiem pozbawienia wolności. Autorka przeprowadziła rewelacyjna śledztwa dziennikarskie, a z każdą kartką czytelnik jest coraz bardziej napięty z nadmiaru emocji. Z kolei "Też tak mam" dotyczy bardziej przyziemnego życia codziennego, ale każda kobieta możne odnaleźć w niej swoją historię. To opowieści o trudnych relacjach, niesprawiedliwości życia zawodowego, niezrozumieniu sytuacji kobiet, ambiwalencji macierzyństwa. 



Nie tylko dla dzieci, czyli literatura dziecięca

Prezenty bez Muminków? Nie ma szans! W tym roku fani Mumunków mogą czuć się rozpieszczeni przepięknymi wydaniami. Po pierwsze, Muminki zostały wydane w formie dwóch opasłych tomów z zebranymi muminkowymi historiami. Po drugie, muminkowe historie zostały wydane w formie komiksów - dokładnie w trzech tomach. Sama zapragnęłam pierwszego tomu pod choinkę. Ale nie samymi Muminkami człowiek żyje. Z ręką na sercu polecam również magiczną, choć cienką opowieść "Ior", która zachwyca czarem, niebanalnością i mądrością. 



Nie taki diabeł straszny,  czyli coś dla fanów grozy

Macie wśród swoich bliskich fanów grozy, ale nie chcecie kupować im kolejnego horroru, zbioru opowiadań lub powieści grozy? Mam dla Was dwie ciekawe propozycje. Pierwsza z nich to "Przeklęte przedmioty", czyli książka o przeróżnych, dziwnych, nawiedzonych przedmiotach z całego świata. Dodatkowo, wydanie także sprawia, że czytelnik tym bardziej jest zaciekawiony tym, co może znaleźć na kolejnej stronie. Oprawa graficzna zasługuje na uznanie! Druga pozycja to "Kolor śmierci, odcień grobu", czyli fascynująca książka o wykorzystaniu trującej zielonej barwy w zasadzie... cóż, do wszystkiego - od słodyczy na ubraniach i tapetach skończywszy. Wydanie także jest warte uwagi. Twarda oprawa w kolorze słynnej zieleni (spokojnie, jest bezpieczna!) oraz kolorowe ilustracje to ogromne wartości dodane. 



Wielcy ludzie, czyli biografie

Od jakiegoś czasu kocham biografie i coraz częściej po nie sięgam. W tym roku zachwyciły mnie dwie pozycje. "Maria Curie" autorstwa Ewy Curie - wnuczki znanej noblistki. Książka jest pokaźnych rozmiarów, a biografia bazuje na wielu szczegółach, znanych dzięki analizie dokumentów i listów. Kolejną wnikliwą biografią okazało się "Oczarowanie" o aktorce  Audrey Hepburn. Lektura jest przyjemna, strony opatrzone są zdjęciami, a okładka dosłownie oczarowuje.  



Co za książka, czyli chwytające za serce powieści

W tym roku dałam się uwieść kilku tytułom, a wśród nich mam diamentowe podium. Świętą trójcę otwiera "Wegetarianka" - pozycja specyficzna, trudna, bazująca na zupełnie innej kulturze, dotykająca dziwnych uczuć i sięgająca do dalekich odmętów psychiki. Jeśli mowa o psychice, w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć "Balu szalonych kobiet". Coś pięknego! Autorka świetnie uchwyciła to, jak w przeszłości traktowane były osoby chore psychicznie (lub po po prostu osoby, które nie pasowały do społeczeństwa). Gorzka historia ma miejsce w urokliwym Paryżu, a całości dopełnia wartka akcja. Na samym szczycie wspomnianego podium znajduje się "Almond" - opowieść o chłopcu, który nie czuł. To niezwykle mądra i poruszająca historia, która jest uniwersalnym prezentem - będzie świetną propozycją i dla młodszych, i dla starszych czytelników. Dodatkowo, jest bardzo ładnie wydana, w twardej oprawie. A jeśli mowa o wydaniach, w tym roku na rynku pojawiła się "Lolita" w nowej, przepięknej odsłonie. 




Mam nadzieję, że wpis będzie dla Was przydatny. Jeśli nie w ostatnich przedświątecznych zakupach, to jeszcze w przyszłym roku! Pozycje w prezentowniku są na tyle dobre i ciekawe, że nieprędko stracą na aktualności. 



Zdjęcia okładek pochodzą z lubimyczytac.pl

3 komentarze:

Copyright © Satukirja , Blogger